A kiállítók standjai

ÍZELÍTŐ A PROGRAMOKBÓL

          2008. december 4., csütörtök          2008. december 5., péntek          2008. december 6., szombat

Időpont Program Helyszín
10.00 A könyves standok nyitása Nagyterem
10.00 Sipos-Vizaknai Gergely vizsolyi lelkipásztor előadása (Az iskolai csoportoktól előzetes bejelentkezést kérünk az 52/537-358-as telefonszámon) 104-es szekcióterem
10.00 Tündérszép Ilona és Árgyélus királyfi (meseposztó-foglalkozás); Szimbólumok a mesében (közreműködik Nagy Erzsébet Viktória és Pénzes Piroska, Méliusz Juhász Péter Megyei Könyvtár és Művelődési Központ) Mesesarok
10.00–14.00 Molnár Tiborné hímző népi iparművész bemutatója a Tímárház standja
11.00 A Debreceni Könyvszemle és a Debreceni Irodalmi Napok közös, ünnepélyes megnyitója; köszöntőt mond: Debreczeni Attila, a DE rektorhelyettese; a rendezvényeket megnyitja: Halász János alpolgármester, országgyűlési képviselő, az Országgyűlés Kulturális Bizottságának alelnöke; közreműködik a 10 éves debreceni Divertimento fúvósötös Nagyszínpad
11.30 Jankovics Marcell előadása: Ismerd meg önmagadat! (álom és mese közötti összefüggés) 102-es szekcióterem
11.30 SMART Interaktív Oktatástechnikai Fórum 2008 (regisztráció) Információs stand
12.00 Olasz élet, olasz kultúra, olasz identitás egy kultúrszótár tükrében: Sztanó Lászlónak a Corvina Kiadó gondozásában megjelent olasz-magyar kulturális szótárát Madarász Imre, a Debreceni Egyetem Olasz Tanszékének vezetője mutatja be Kistárgyaló
12.20 SMART Interaktív Oktatástechnikai Fórum 2008 (megnyitó) 104-es szekcióterem
12.30 A Nagytemplomi Református Egyházközség Immánuel Otthona gyermekeinek tánc- és kórusműsora Nagyszínpad
12.30 A SMART Notebook szoftver legújabb, 10-es verziójának bemutatása 104-es szekcióterem
12.30 Bemutatkozik a Debreceni Szemle (bemutatják: Berényi Dénes akadémikus, a Debreceni Szemle Kuratórium és Szerkesztőbizottság elnöke, Kovács Zoltán, a Debreceni Szemle szerkesztője, Püski Levente, a DE BTK Új- és Legújabbkori Magyar Történeti Tanszékének vezetője) 103-as szekcióterem
13.00 Lengyel-magyar mítoszok és valóság – nemzeti karakterünk (Nagy László előadása) 102-es szekcióterem
13.10 A Műszaki Kiadó interaktív táblás anyagainak bemutatása 104-es szekcióterem
13.30 Glant Tiborral, az Emlékezzünk Magyarországra – 1956 című könyv szerzőjével Püski Levente beszélget 103-as szekcióterem
13.30 Szeredás Népzenei Együttes: A három bajusz (magyar népmese-feldolgozás, rendező: Rumi László) Nagyszínpad
13.50 Az Oxford University Press interaktív táblás tananyagainak ismertetése 104-es szekcióterem
14.00 A meseíró és mesemondó verseny elődöntője 102-es szekcióterem
14.00–18.00 Szidor Jánosné szűrrátétes népi iparművész bemutatója a Tímárház standja
14.30 Énekelt Biblia (Gryllus Dániel műsora) Nagyszínpad
14.30 SMART Interaktív Oktatástechnikai Fórum 2008 (workshop, az eszközök kipróbálása, konzultáció frissítő kíséretében) 104-es szekcióterem
15.00 Herczeg Zsuzsa Irány Anglia! című könyvének bemutatója MODEM Kávézó
15.00 A SMART interaktív táblán túl (hasznos SMART kiegészítők) 104-es szekcióterem
15.30 A Váczi Eszter Quartet koncertje Nagyszínpad
15.40 A Nemzeti Tankönyvkiadó interaktív táblás anyagainak bemutatása 104-es szekcióterem
16.00 Motiváció és készségfejlesztés: kiegészítő anyagok használata az angolórán (alsó és felső tagozat, előadó: Szilágyiné Major Judit teacher trainer, Bábel Kiadó) 103-as szekcióterem
16.15 Fehéringes versek (közreműködik: Kányádi Sándor és Gryllus Dániel) Nagyszínpad
16.20 Az Apáczai Kiadó interaktív táblás tananyagainak bemutatása 104-es szekcióterem
16.30 "Halljátok, és értsétek meg...": A Hangzó Ószövetség CD, és Fekete Károly Példázatos szavak – életes példák című könyvének bemutatója (Magyar Bibliatársulat és Református Kálvin Kiadó; házigazda: Galsi Árpád, a Református Kálvin Kiadó igazgató-helyettese; közreműködik: Pecsuk Ottó, MBTA; Bodó Sára, Fekete Károly, DRHE; Petri Nóra, Európa Rádió, Miskolc) 102-es szekcióterem
17.00 Bartók Eszter és a Hangfestők koncertje Nagyszínpad
17.00 Beszélgetés a Kalligram Kiadó Pasolini-sorozatáról Puskás Istvánnal, a sorozat szerkesztőjével MODEM Kávézó
17.00 SMART Interaktív Oktatástechnikai Fórum 2008 (tombola és ajándéksorsolás) 104-es szekcióterem
17.30 Fellép a Debreceni Református Kollégium Kántusának kamarakórusa (közreműködik: Héjja Bella népdalénekes) Nagyszínpad
Időpont Program Helyszín
10.00 A könyves standok nyitása Nagyterem
10.00 Rendhagyó tárlatvezetés (a Beszélő állatok című kiállítás megtekintése Grela Aleksandra és Kónya Ábel vezetésével) Kölcsey Központ, kiállítóterem
10.00 Pom-Pom meséi (meseposztó-foglalkozás, közreműködik: Harangozó Nóra, Méliusz Juhász Péter Megyei Könyvtár és Művelődési Központ) Mesesarok
10.00–14.00 Gyöngyfűzés (közreműködik: Molnár Tiborné hímző népi iparművész) a Tímárház standja
10.00 Görömbei András rendhagyó irodalomórája Sütő Andrásról (Az iskolai csoportoktól előzetes bejelentkezést kérünk az 52/537-358-as telefonszámon) Bálterem (I. emelet)
10.00A múzeum és a kulturális örökség – a lublini múzeum példáján Zymunt Nasalski múzeumigazgatóval Lakner Lajos beszélget105-ös szekcióterem
10.30 Születésnapi ajándék archív újság premierje (a Méliusz Juhász Péter Megyei Könyvtár és Művelődési Központ programja) 103-as szekcióterem
11.00 Boda István Szökevény utazó című könyvét bemutatja Simon Zoltán, a kötet szerkesztője 103-as szekcióterem
11.00 A Nap Kiadó könyvbemutatói (Görömbei András: Azonosságtudat, nemzet, irodalom; Tamás Menyhért: Rések; In memoriam Sütő András. Csillag a máglyán, összeállította: Görömbei András; a rendezvény háziasszonya Sebestyén Ilona, a Nap Kiadó igazgatója) 104-es szekcióterem
11.00 Lengyel-magyar társalgási könyv – Új évezred, új témák (a Tinta Kiadó bemutatója, közreműködik: Kiss Gábor) 105-ös szekcióterem
11.30 Galgóczy Árpád: A túlélés művészete; Fények a vaksötétben (a Valo-Art Kiadó könyvbemutatója, a szerzővel Papp Éva kiadóvezető beszélget) (Az iskolai csoportoktól előzetes bejelentkezést kérünk az 52/537-358-as telefonszámon) 102-es szekcióterem
12.00 Lengyelek és magyarok a történelem sodrában (Lagzi Gábor előadása) 105-ös szekcióterem
13.00 Storytelling: Jim and the Beanstalk (Illés Gabriella bemutató órája) 102-es szekcióterem
13.00 Kácsor Zsolt Barbarus című könyvének bemutatója (Athenaeum Kiadó) 103-as szekcióterem
13.30 Beszélgetés Lublin érdekességeiről Kovács Csabával MODEM Kávézó
14.00 Könyvbemutatók a Debreceni Egyetem Magyar Nyelvtudományi Intézetében született kiadványokról – Tóth Valéria: Településnevek változástipológiája (a Magyar Névarchívum Kiadványai című sorozat 14. kötete); Kis Tamás: A magyar katonai szleng szótára (A Szlengkutatás című sorozat 6. kötete); A könyveket bemutatja Hoffmann István intézetigazgató egyetemi docens 104-es szekcióterem
14.00 Skultéty Csabával, A vasfüggönyön át című könyv szerzőjével Glant Tibor beszélget; (a Xantus Kiadó programja) 103-as szekcióterem
14.00 Kiváló magyar szótár – A Grimm Kiadó díjazott szótárainak bemutatása (előadó: Molnár Mariann) 102-es szekcióterem
14.00-18.00 Kiss Mihály szappanfőző mester bemutatója a Tímárház standja
14.30 Előadás és beszélgetés – a lengyel plakátművészeten keresztül – a lengyel és a magyar vizuális kultúráról (közreműködik: Grela Aleksandra és Kónya Ábel, tolmács: Kovács Csaba) 105-ös szekcióterem
14.30 Christmas: an Entertainment in Words (az Oxford Kiadó bemutatója) 102-es szekcióterem
15.00 Vasutasból aranybányász (beszélgetés Buzánszky Jenővel és Sándor Mihállyal) 104-es szekcióterem
15.00 a Déri Múzeum díszterme
15.00 Csapó Imréné csipkeverő népi iparművész bemutatója a Tímárház standja
15.00 Glant Tiborral, a Kettős tükörben: Magyarország helye az amerikai közvéleményben és külpolitikában az I. világháború idején című könyv szerzőjével Lévai Csaba beszélget 103-as szekcióterem
15.30 Ludwig Lazarus Zamenhof és az eszperantó nyelv; közreműködnek: Szabó Eszter és Hegedűs Anikó (akik családtagjaikkal is eszperantóul beszélnek) 105-ös szekcióterem
16.00 Stefano Bottonival, a Sztálin a székelyeknél című könyv szerzőjével Valuch Tibor beszélget 103-as szekcióterem
16.00 Kriszt Mária Lépésről lépésre a világ körül című eszperantó nyelvkönyvéről Vas-Szegedi Julianna beszélget a szerzővel 105-ös szekcióterem
16.00-18.00 Ingyenes arcfestés gyerekeknek Mesesarok
16.30 Lengyel specialitás: forraltsör-kóstoló MODEM Kávézó
17.00 Kepes András estje (belépődíjas rendezvény) Bálterem (I. emelet)
17.00 Mindennapok története jelenben és múltban (Valuch Tiborral, a Hétköznapi élet Kádár János korában című könyv szerzőjével Völgyesi Zoltán beszélget) 103-as szekcióterem
17.00 Lengyel animációs filmek vetítése; Labirintus - Jan Lenica filmjei; Vetítés és beszélgetés a lengyel animáció és plakátművészet legendás alakjáról (közreműködik: Kónya Ábel) MODEM Kávézó
Időpont Program Helyszín
10.00 A könyves standok nyitása Nagyterem
10.00 Levélírás a lappföldi Mikulásnak 104-es szekcióterem
10.00 Legyél te is állatmentő! (játékbemutató, a programban közreműködik a Nagyerdei Kultúrpark) 102-es szekcióterem
10.00–14.00 Csapó Imréné csipkeverő népi iparművész bemutatója a Tímárház standja
10.00–16.00 A Nyugat-busz megtekintése a Kölcsey Központ előtt
10.30 Balázs Krisztina Arcfestés című könyvének ismertetése, bemutatóval egybekötve 103-as szekcióterem
11.00 Tömöry Márta: A talizmán (részlet, a Csokonai Színház előadása) Nagyszínpad
12.00 Az Egyszervolt.hu weboldal bemutatása SMART interaktív táblán 102-es szekcióterem
13.00 A BGP Media könyvbemutatója: MotoGP 2006, 2007, 2008; a szerzővel, Budur Gabriellával Tóth Imre világbajnoki versenyző és Győrfi Alen Európa-bajnok beszélget Nagyszínpad
14.00 A meseíró és mesemondó verseny gálája Nagyszínpad
14.00 Márkus Béla, Lakner Lajos és Filep Tibor beszélgetése a Nyugatról és Nagy Zoltánról (közreműködik: Csikos Sándor) 104-es szekcióterem
14.00–18.00 Szidor Jánosné szűrrátétes népi iparművész bemutatója a Tímárház standja
15.00 Filmvetítés Nagy Zoltánról 104-es szekcióterem
15.00 Heller Ágnessel beszélget Bujalos István 103-as szekcióterem
15.00 A Hajdú Néptáncegyüttes gyerekcsoportjainak bemutatója (kísér: a Szeredás Népzenei Együttes) Nagyszínpad
16.00 Félbevágott pipafüst: Berecz András mesemondó, népdalénekes előadása Nagyszínpad
17.00 Záróprogram: az Arsmusica Sumen kamarakórus fellépése Nagyszínpad

Dedikálások

          2008. december 4., csütörtök          2008. december 5., péntek          2008. december 6., szombat

Időpont Program Helyszín
12.30 Jankovics Marcell a Csokonai Kiadó standja
13.30 Sztanó László a Corvina Kiadó standja
14.30 Glant Tibor a Sziget Egyetemi Könyvesbolt standja
15.30 Kányádi Sándor a Holnap Kiadó standja
15.30 Gryllus Dániel a Mesesarok melletti stand
16.00 Herczeg Zsuzsa a Sziget Egyetemi Könyvesbolt standja
16.00 Nagy Attila az Uropath Kiadó standján
17.00 Kányádi Sándor és Gryllus Dániel a Mesesarok melletti stand
17.30 Fekete Károly a Magyar Bibliatársulat standja
17.30 Bartók Eszter a Nagyszínpad melletti stand
Időpont Program Helyszín
10.00 Tamás Menyhért a Nap Kiadó standja
11.00 Aczél Géza a Líra Könyv Zrt. Standja
12.00 Görömbei András a Nap Kiadó standja
12.00 Kiss Gábor a Tinta Kiadó standja
12.30 Boda István a Sziget Egyetemi Könyvesbolt standja
12.30 Galgóczy Árpád a Polar Kiadó standja
14.00 Kácsor Zsolt az Athenaeum Kiadó standja
15.00 Skultéty Csaba a Felvidék, Erdély standon
15.30 Kepes András a Líra Könyv Zrt. standja
16.00 Buzánszky Jenő a Campus Kiadó standja
16.00 Sándor Mihály a Campus Kiadó standja
16.00 Glant Tibor a DEENK Kossuth Egyetemi Kiadója standja
16.30 Csukás István az RNR Média standja
17.00 Stefano Bottoni a Felvidék, Erdély standon
17.00 Kriszt Mária a Sziget Egyetemi Könyvesbolt standja
Időpont Program Helyszín
11.00 Nagy Attila az Uropath Kiadó standján
11.30 Balázs Krisztina a Mesesarok melletti stand
14.00 Budur Gabriella a Sziget Egyetemi Könyvesbolt standja
16.00 Heller Ágnes a Múlt és Jövő Kiadó standja
17.00 Berecz András Információs stand

A Biblia Évéhez kapcsolódó programok

          2008. december 4., csütörtök

időpontprogramhelyszín
10.00Sipos-Vizaknai Gergely vizsolyi lelkipásztor előadása (Az iskolai csoportoktól előzetes bejelentkezést kérünk az 52/537-358-as telefonszámon)104-es szekcióterem
12.30A Nagytemplomi Református Egyházközség Immánuel Otthona gyermekeinek tánc- és kórusműsoraNagyszínpad
14.30Énekelt Biblia (Gryllus Dániel műsora)Nagyszínpad
16.30"Halljátok, és értsétek meg...": A Hangzó Ószövetség CD, és Fekete Károly Példázatos szavak – életes példák című könyvének bemutatója (Magyar Bibliatársulat és Református Kálvin Kiadó; házigazda: Galsi Árpád, a Református Kálvin Kiadó igazgató-helyettese; közreműködik: Pecsuk Ottó, MBTA; Bodó Sára, Fekete Károly, DRHE; Petri Nóra, Európa Rádió, Miskolc)102-es szekcióterem
17.30Fellép a Debreceni Református Kollégium Kántusának kamarakórusa (közreműködik: Héjja Bella népdalénekes)Nagyszínpad

Gyermekprogramok

          2008. december 4., csütörtök          2008. december 5., péntek          2008. december 6., szombat

időpontprogramhelyszín
10.00Tündérszép Ilona és Árgyélus királyfi (meseposztó-foglalkozás); Szimbólumok a mesében (közreműködik Nagy Erzsébet Viktória és Pénzes Piroska)Mesesarok
10.00–14.00Molnár Tiborné hímző népi iparművész bemutatójaA Tímárház standja
11.30Jankovics Marcell előadása: Ismerd meg önmagadat! (álom és mese közötti összefüggés)102-es szekcióterem
13.30Szeredás Népzenei Együttes: A három bajusz (magyar népmese-feldolgozás, rendező: Rumi László)Nagyszínpad
14.00A meseíró és mesemondó verseny elődöntője102-es szekcióterem
14.00–18.00Szidor Jánosné szűrrátétes népi iparművész bemutatójaA Tímárház standja
16.15Fehéringes versek (közreműködik: Kányádi Sándor és Gryllus Dániel)Nagyszínpad
időpontprogramhelyszín
10.00Pom-Pom meséi (meseposztó-foglalkozás, közreműködik: Harangozó Nóra, Méliusz Juhász Péter Megyei Könyvtár és Művelődési Központ)Mesesarok
10.00 – 14.00Gyöngyfűzés (közreműködik: Molnár Tiborné hímző népi iparművész)A Tímárház standja
14.00 – 18.00Kiss Mihály szappanfőző mester bemutatójaA Tímárház standja
15.00Csapó Imréné csipkeverő népi iparművész bemutatójaA Tímárház standja
16.00 – 18.00Ingyenes arcfestés gyerekeknekMesesarok
időpontprogramhelyszín
10.00Levélírás a lappföldi Mikulásnak104-es szekcióterem
10.00Legyél te is állatmentő! (játékbemutató, a programban közreműködik a Nagyerdei Kultúrpark)102-es szekcióterem
10.00 – 14.00Csapó Imréné csipkeverő népi iparművész bemutatójaA Tímárház standja
10.30Balázs Krisztina Arcfestés című könyvének ismertetése, bemutatóval egybekötve103-as szekcióterem
11.00Tömöry Márta: A talizmán (részlet, a Csokonai Színház előadása)Nagyszínpad
14.00A meseíró és mesemondó verseny gálájaNagyszínpad
14.00 – 18.00Szidor Jánosné szűrrátétes népi iparművész bemutatója A Tímárház standja
15.00A Hajdú Néptáncegyüttes gyerekcsoportjainak bemutatója (kísér: a Szeredás Népzenei Együttes)Nagyszínpad
16.00Félbevágott pipafüst: Berecz András mesemondó, népdalénekes előadásaNagyszínpad

Lengyel programok

          2008. december 4., csütörtök          2008. december 5., péntek

időpontprogramhelyszín
13.00Lengyel-magyar mítoszok és valóság — nemzeti karakterünk (Nagy László előadása)40 fős szekcióterem
időpontprogramhelyszín
10.00Rendhagyó tárlatvezetés (a Beszélő állatok című kiállítás megtekintése Grela Alexandra és Kónya Ábel vezetésével)Kölcsey Központ, kiállítóterem
10.00A múzeum és a kulturális örökség – a lublini múzeum példáján Zymunt Nasalski múzeumigazgatóval Lakner Lajos beszélget105-ös szekcióterem
11.00Lengyel-magyar társalgási könyv – Új évezred, új témák (a Tinta Kiadó bemutatója, közreműködik: Kiss Gábor)105-ös szekcióterem
12.00Lengyelek és magyarok a történelem sodrában (Lagzi Gábor előadása)105-ös szekcióterem
13.30Beszélgetés Lublin érdekességeiről Kovács CsabávalMODEM Kávézó
14.30Előadás és beszélgetés – a lengyel plakátművészeten keresztül – a lengyel és a magyar vizuális kultúráról (közreműködik: Grela Aleksandra és Kónya Ábel, tolmács: Kovács Csaba)105-ös szekcióterem
15.30Ludwig Lazarus Zamenhof és az eszperantó nyelv; közreműködnek: Szabó Eszter és Hegedűs Anikó (akik családtagjaikkal is eszperantóul beszélnek)105-ös szekcióterem
16.30Lengyel specialitás: forraltsör-kóstolóMODEM Kávézó
17.00Lengyel animációs filmek vetítése; Labirintus - Jan Lenica filmjei;
Vetítés és beszélgetés a lengyel animáció és plakátművészet legendás alakjáról (közreműködik: Kónya Ábel)
MODEM Kávézó

Nyelvi programok

          2008. december 4., csütörtök          2008. december 5., péntek        

időpontprogramhelyszín
12.00Olasz élet, olasz kultúra, olasz identitás egy kultúrszótár tükrében: Sztanó Lászlónak a Corvina Kiadó gondozásában megjelent olasz-magyar kulturális szótárát Madarász Imre, a Debreceni Egyetem Olasz Tanszékének vezetője mutatja beKistárgyaló
15.00Herczeg Zsuzsa Irány Anglia! című könyvének bemutatójaMODEM Kávézó
16.00Motiváció és készségfejlesztés: kiegészítő anyagok használata az angolórán (alsó és felső tagozat, előadó: Szilágyiné Major Judit teacher trainer, Bábel Kiadó)103-as szekcióterem
időpontprogramhelyszín
13.00Storytelling: Jim and the Beanstalk (Illés Gabriella bemutató órája)102-es szekcióterem
14.00Kiváló magyar szótár – A Grimm Kiadó díjazott szótárainak bemutatása (előadó: Molnár Mariann)102-es szekcióterem
14.30Christmas: an Entertainment in Words (az Oxford Kiadó bemutatója)102-es szekcióterem
16.00Kriszt Mária Lépésről lépésre a világ körül című eszperantó nyelvkönyvéről Vas-Szegedi Julianna beszélget a szerzővel105-ös szekcióterem

A SMART interaktív Oktatástechnikai Fórum 2008 programjai

          2008. december 4., csütörtök          2008. december 6., szombat

időpontprogramhelyszín
11.30SMART Interaktív Oktatástechnikai Fórum (regisztráció)Információs stand
12.20SMART Interaktív Oktatástechnikai Fórum (megnyitó)104-es szekcióterem
12.30A SMART Notebook szoftver legújabb, 10-es verziójának bemutatása104-es szekcióterem
13.10A Műszaki Kiadó interaktív táblás anyagainak bemutatása104-es szekcióterem
13.50Az Oxford University Press interaktív táblás tananyagainak ismertetése104-es szekcióterem
14.30SMART Interaktív Oktatástechnikai Fórum (workshop, az eszközök kipróbálása, konzultáció frissítő kíséretében)104-es szekcióterem
15.00A SMART interaktív táblán túl (hasznos SMART kiegészítők)104-es szekcióterem
15.40A Nemzeti Tankönyvkiadó interaktív táblás anyagainak bemutatása104-es szekcióterem
16.20Az Apáczai Kiadó interaktív táblás tananyagainak bemutatása104-es szekcióterem
17.00SMART Interaktív Oktatástechnikai Fórum (tombola és ajándéksorsolás)104-es szekcióterem
időpontprogramhelyszín
12.00Az Egyszervolt.hu weboldal bemutatása SMART interaktív táblán102-es szekcióterem

Történelemmel kapcsolatos programok

          2008. december 4., csütörtök          2008. december 5., péntek        

időpontprogramhelyszín
13.30Glant Tiborral, az Emlékezzünk Magyarországra — 1956 című könyv szerzőjével Püski Levente beszélget103-as szekcióterem
időpontprogramhelyszín
11.30Galgóczy Árpád: A túlélés művészete; Fények a vaksötétben (a Valo-Art Kiadó könyvbemutatója, a szerzővel Papp Éva kiadóvezető beszélget)
(Az iskolai csoportoktól előzetes bejelentke-zést kérünk az 52/537-358-as telefonszámon)
102-es szekcióterem
14.00Skultéty Csabával, A vasfüggönyön át című könyv szerzőjével Glant Tibor beszélget; (a Xantus Kiadó programja)103-as szekcióterem
15.00Glant Tiborral, a Kettős tükörben: Magyarország helye az amerikai közvéleményben és külpolitikában az I. világháború idején című könyv szerzőjével Lévai Csaba beszélget103-as szekcióterem
16.00Stefano Bottonival, a Sztálin a székelyeknél című könyv szerzőjével Valuch Tibor beszélget103-as szekcióterem
17.00Mindennapok története jelenben és múltban (Valuch Tibor Hétköznapi élet Kádár János korában című könyvének bemutatója)103-as szekcióterem

A 100 éves Nyugattal kapcsolatos programok

          2008. december 5., péntek          2008. december 6., szombat           Nyugat-ünnep

időpontprogramhelyszín
15.00Nyugat-ünnep 2008 (vetélkedő középiskolásoknak)a Déri Múzeum díszterme
időpontprogramhelyszín
14.00Márkus Béla, Lakner Lajos és Filep Tibor beszélgetése a Nyugatról és Nagy Zoltánról (közreműködik: Csikos Sándor)104-es szekcióterem
15.00Filmvetítés Nagy Zoltánról104-es szekcióterem

Nyugat-ünnep

A Debreceni Irodalmi Múzeum és a Debreceni Városi Könyvtár vetélkedője 13 és 18 év közötti tanulóknak. Az első forduló interneten elérhető feladatlap kitöltésével zajlott, amely megkívánta a száz éves folyóirat történetének, szerzőinek és szerkesztőinek, kapcsolataiknak és műveiknek az ismeretét.
(A versenyzők kreatív feladatul egy 2008-as Nyugat-szám összeállítását kapták. Műveik sikeressége és ötletessége a második fordulóba való bejutástól függetlenül is díjazásra kerül.)

A továbbjutó négyfős csapatok a könyvszemle ideje alatt, 2008. december 5-én 15 órakor a Déri Múzeum dísztermében mérik össze a tudásukat. A szervezők számítanak a kiesett játékosok részvételére is, mivel a közönségjáték során újabb alkalom kínálkozik tudásuk megmutatására.

A vetélkedő helyszínén, december 5 és 6-án megtekinthető Nemzeti Kulturális Alap és a Petőfi Irodalmi Múzeum közös kiállítása, a 21 plakátból álló ún. Nyugat 1908-2008 című metrótárlat, amit korábban a budapesti Földalatti Vasúti Múzeumban (Deák téri aluljáró) láthattak az érdeklődők.

December 3 és 7 között a város meghatározott pontjain áll meg az a Nyugat-busz, ami a PIM Nyugat-kiállításának mozgó, interaktív változata.
 

A Nyugat-busz menetrendje

Időpont Helyszín
December 3.
  8.00-13.00 óra
Tóth Árpád Gimnázium, Szombati István u. 12.
December 3.
  14.00-17.00 óra
Jerikó u. 17-19.(Újkerti Könyvtár előtt.)
December 4.
  8.00-10.30 óra
Szent József Gimnázium és Kollégium udvara (Szent Anna u. 17.)
December 4.
  11.00-12.00
Kölcsey Központ Bethlen utcai bejárata
December 4.
  12.15-14.00
Szent József Gimnázium és Kollégium udvara (Szent Anna u. 17.)
December 4.
  15.00-18.00 óra
Debreceni Egyetem, Egyetem tér 1. (A központi épület mögött.)
December 5.
  8.00-12.00 óra
Margit tér 19. (A Kazinczy Ferenc Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény előtt.)
December 5.
  13.00-17.00 óra
Baltazár Dezső tér
December 6.
  8.00-17.00 óra
Baltazár Dezső tér
December 7.
  8.00-12.00 óra
Baltazár Dezső tér

Egyéb programok

          2008. december 4., csütörtök          2008. december 5., péntek          2008. december 6., szombat

időpontprogramhelyszín
12.30Bemutatkozik a Debreceni Szemle (bemutatják: Berényi Dénes akadémikus, a Debreceni Szemle Kuratórium és Szerkesztőbizottság elnöke, Kovács Zoltán, a Debreceni Szemle szerkesztője, Püski Levente, a DE BTK Új- és Legújabbkori Magyar Történeti Tanszékének vezetője)103-as szekcióterem
15.30A Váczi Eszter Quartet koncertjeNagyszínpad
17.00Bartók Eszter és a Hangfestők koncertjeNagyszínpad
17.00Beszélgetés a Kalligram Kiadó Pasolini-sorozatáról Puskás Istvánnal, a sorozat szerkesztőjévelMODEM Kávézó
időpontprogramhelyszín
10.00Görömbei András rendhagyó irodalomórája Sütő Andrásról (Az iskolai csoportoktól előzetes bejelentkezést kérünk az 52/537-358-as telefonszámon)Bálterem (I. emelet)
10.30Születésnapi ajándék archív újság premierje (a Méliusz Juhász Péter Megyei Könyvtár és Művelődési Központ programja)103-as szekcióterem
11.00Boda István Szökevény utazó című könyvét bemutatja Simon Zoltán, a kötet szerkesztője103-as szekcióterem
11.00A Nap Kiadó könyvbemutatói (Görömbei András: Azonosságtudat, nemzet, irodalom; Tamás Menyhért: Rések; In memoriam Sütő András. Csillag a máglyán, összeállította: Görömbei András; a rendezvény háziasszonya Sebestyén Ilona, a Nap Kiadó igazgatója)104-es szekcióterem
13.00Könyvbemutató – Kácsor Zsolt: Barbarus; a szerzővel Porcsin Zsolt beszélget103-as szekcióterem
13.00Könyvbemutatók a Debreceni Egyetem Magyar Nyelvtudományi Intézetében született kiadványokról – Tóth Valéria: Településnevek változástipológiája (a Magyar Névarchívum Kiadványai című sorozat 14. kötete); Kis Tamás: A magyar katonai szleng szótára (A Szlengkutatás című sorozat 6. kötete); A könyveket bemutatja Hoffmann István intézetigazgató egyetemi docens104-es szekcióterem
16.30Vasutasból aranybányász (beszélgetés Buzánszky Jenővel és Sándor Mihállyal)104-es szekcióterem
17.00Kepes András estje (belépődíjas rendezvény)Bálterem (I. emelet)
időpontprogramhelyszín
14.00A BGP Media könyvbemutatója: MotoGP 2006, 2007, 2008; a szerzővel, Budur Gabriellával Tóth Imre világbajnoki versenyző és Győrfi Alen Európa-bajnok beszélgetNagyszínpad
15.00HKönyvbemutató – Heller Ágnes: A reneszánsz ember; a szerzővel Bujalos István beszélget103-as szekcióterem
17.00Záróprogram: az Arsmusica Sumen kamarakórus fellépéseNagyszínpad

 


 
 

Kedves Könyvbarátok!

A Debreceni Könyvszemle az előző évekhez hasonlóan ebben az esztendőben is színes és változatos programokkal várja Önöket. Ne feledjék, hogy a 2008. december 4-6. (csütörtök—szombat) között tartandó könyvkiállítás és -vásárnak immár nem a Debreceni Egyetem központi épülete ad otthont, hanem a belvárosban lévő Kölcsey Központ, de reméljük, hogy a megváltozott helyszínt éppolyan vonzónak és érdekesnek tartják majd, mint a régit, s bízunk benne, hogy idén is megtisztelnek bennünket látogatásukkal.

Engedjék meg, hogy kedvcsinálóként rövid ízelítőt adjunk a programokból:

A központi témánk ebben az évben a mese lesz, így a megszokottnál több gyermekprogrammal találkozhatnak kínálatunkban, s a műfaj apropóján eljön hozzánk a gyermekverseiről (is) ismert Kányádi Sándor, a meseíró Csukás István, valamint Jankovics Marcell rajzfilmrendező, kultúrtörténész, könyvillusztrátor. A legkisebbeknek berendezünk néhány játszósarkot, s december 6-án lehetőséget biztosítunk nekik arra is, hogy levelet írjanak a lappföldi Mikulásnak. Fellép majd Berecz András mesemondó, illetve egy vidám műsorral a Szeredás Együttes.

Immár hagyománynak nevezhető, hogy a Debreceni Könyvszemle teret ad Debrecen egy-egy testvérvárosának is a bemutatkozásra, s a finn Jyväskylä (2006) és a romániai Nagyvárad (2007) után idén a lengyelországi Lublinnal vettük fel a kapcsolatot.

További érdekesség, hogy a Debreceni Könyvszemlét idén azonos időpontban tartjuk a Debreceni Irodalmi Napokkal, s az Alföld folyóirat által szervezett rendezvény ebben az esztendőben a népszerű irodalmat (egyebek mellett a krimit, a képregényt, a szingliregényeket, a szappanoperákat és a kabarét) állítja a középpontba.

December első hetében kerül sor az Alföld-díjasok estjére is, ahol Aczél Géza, a folyóirat főszerkesztője adja majd át a díjakat a három kitüntetettnek, és sort kerítenek az Alföld Stúdió legújabb antológiájának bemutatására. A rendezvény vendége a 2000 című irodalmi és társadalmi havi lap lesz, amely jövőre ünnepli fennállásának 20. évfordulóját. Folytatódik a Kettétört életpályák című sorozat is, amelynek keretében az író- és költőtársak, irodalmárok, hozzátartozók és egyéb tisztelők emlékeznek Csengey Dénesre.

A szokásos könyvbemutatók, előadások, dedikálások, filmvetítések és más kulturális programok közül nagyon nehéz bármelyiket is kiemelni, de mindenképpen a figyelmükbe szeretnénk ajánlani Sipos-Vizaknai Gergely vizsolyi lelkipásztor előadását, valamint a Magyar Bibliatársulat és a Református Kálvin Kiadó CD- és könyvbemutatóját, illetve Gryllus Dániel műsorát a Biblia Éve kapcsán. A Debreceni Városi Könyvtár és a Debreceni Irodalmi Múzeum Nyugat-vetélkedőt rendez középiskolásoknak, s az idén 100 esztendős irodalmi folyóirathoz kapcsolódik majd egy filmvetítés és beszélgetés Nagy Zoltánról, a Nyugat első nemzedékéhez tartozó, debreceni kötődésű író, költő, kritikusról. A Petőfi Irodalmi Múzeum különleges kiállítását utaztató Nyugat-buszt szintén a Kölcsey Központ előtt tekinthetik meg az érdeklődők. A Könyvszemle időpontját igyekeztünk úgy kialakítani, hogy egybeessen egyéb kulturális rendezvényekkel, így Kepes András is december első hetében érkezik Debrecenbe a Főnix Rendezvényszervező Kht. vendégeként.

Folytatódik nagy sikerű sorozatunk is, amelynek keretében a Debreceni Egyetem egy-egy kiváló oktatója tart rendhagyó irodalomórát középiskolásoknak — ebben az esztendőben Görömbei András a közelmúltban elhunyt Sütő András munkásságáról. Eljön hozzánk Heller Ágnes filozófus és Buzánszky Jenő, a legendás Aranycsapat tagja, akiről — debreceni szerző tollából — egy könyv is megjelent a közelmúltban. Amint azt megszokhatták, ebben az évben is számtalan nyelvi program, szótárbemutató és nyelvi előadás színesíti majd kínálatunkat. Mellettük a SMART Interaktív Oktatástechnikai Fórum is olyan jelentőségű rendezvényünk lesz, amely mindenképpen érdemes a kiemelésre. Immár zenei kiadók is kiállítanak a Könyvszemlén, s ehhez kapcsolódva koncertekkel igyekszünk szórakoztatni a közönséget, fellép majd a Váczi Eszter Quartet, valamint Bartók Eszter és a Hangfestők.

Legyenek Önök is a vendégeink!